Buďte si vědomi myšlenek a přesvědčení
Jakmile zjistíte nepříjemné situace, věnujte pozornost svým myšlenkám na ně. To zahrnuje to, co si říkáte (samomluva) a vaše interpretace toho, co situace znamená. Vaše myšlenky a přesvědčení mohou být pozitivní, negativní nebo neutrální. Mohou být racionální, založené na rozumu nebo faktech, nebo iracionální, založené na falešných představách.
Zeptejte se sami sebe, zda jsou vaše názory pravdivé. Řekli byste je příteli? Pokud byste je neřekli někomu jinému, neříkejte je ani sami sobě.
Vyzvěte negativní nebo nepřesné myšlení
Vaše počáteční myšlenky nemusí být jediným způsobem, jak zobrazit situaci - proto otestujte reálnost svých myšlenek. Zeptejte se sami sebe, zda je váš názor v souladu s fakty a logikou, nebo zda jiná vysvětlení situace mohou být hodnověrná.
Uvědomte si, že může být obtížné rozpoznat nepřesnosti v myšlení. Dlouho držené myšlenky a přesvědčení se mohou cítit normální a faktické, i když mnohé jsou jen názory nebo vnímání.
Věnujte pozornost také myšlenkovým vzorům, které narušují sebevědomí:
- Vše nebo nic. Vidíte všechno jako dobré nebo špatné. Například: „Pokud se mi tento úkol nepodaří, úplně jsem selhal.“
- Mentální filtrování. Vidíte pouze negativa a zdržujete se u nich, což zkresluje váš pohled na osobu nebo situaci. Například: „Udělal jsem chybu v této zprávě a nyní si všichni uvědomí, že tuto práci nezvládám.“
- Konverze pozitivů na negativa. Odmítáte své úspěchy a další pozitivní zkušenosti tím, že trváte na tom, že se nepočítají. Například: „V tomto testu jsem si vedl dobře, protože to bylo tak snadné.“
- Skok k negativním závěrům. K negativnímu závěru dospějete, když to podporuje jen málo důkazů nebo žádný důkaz. Například: „Můj přítel neodpověděl na můj e-mail, takže jsem musel udělat něco, co ho rozzlobilo.“
- Chybné pocity pro fakta. Zaměňujete pocity nebo přesvědčení s fakty. Například: "Cítím, že jsem selhal, takže jsem selhal."
- Negativní sebevyjádření. Podceňujete se, odkládáte se nebo používáte sebepodceňující humor. Například: „Nezasloužím si nic lepšího.“
Upravte své myšlenky a přesvědčení
Nyní nahraďte negativní nebo nepřesné myšlenky přesnými, konstruktivními myšlenkami. Vyzkoušejte tyto strategie:
- Používejte nadějné příkazy. Dopřejte si laskavost a povzbuzení.
- Odpouštějte si. Každý dělá chyby.
- Vyhněte se výrazům „měli“ a „musí“.
- Zaměřte se na pozitivní myšlení.
- Zvažte, co jste se naučili.
- Povzbuzujte se.