4 tipy, jak účinně bojovat s prokrastinací

4 tipy, jak účinně bojovat s prokrastinací

4 tipy, jak účinně bojovat s prokrastinací 922 575 admin

Každý z nás čas od čas odkládá namáhavou práci, nepříjemné rozhovory a mnoho z nás často nezvažuje důvody, proč to vlastně děláme. Prokrastinace je někdy mylně zaměňována za obyčejnou lenost, ovšem je mezi nimi podstatný rozdíl. Člověk, který prokrastinuje, sice odkládá nějakou nepříjemnou povinnost, ale mezitím nelenoší, ale hledá jiné aktivity, které používá jako výmluvu, proč úkol nesplní. Čeká vás nudné a nepříjemné sepisování složité smlouvy pro nového klienta, ale nejprve je třeba zalít zahradu, uvařit večeři apod.

1. Nervózní prokrastinace

Neil Fiore, autor knihy The Now Habit, definoval prokrastinaci jako „mechanismus zvládání úzkosti spojené se zahájením nebo dokončením jakéhokoli úkolu nebo rozhodnutí“. Lidé, kteří hodně odkládají důležité věci, jsou obvykle špatní v řízení svého času, což je příčinou toho, že více času tráví v práci, takže nezbývá čas na zábavné aktivity nebo odpočinek. Nesplnění těchto nerealistických očekávání způsobuje stres a úzkost.

 

Jak s tím bojovat?

Možností, jak se tohoto typu odkládání povinností zbavit, je naplánovat si svou pravidelnou zábavu. Než se vrhnete na nepříjemnou a odkládanou činnost, naplánujte si nejprve pár minut oddychu a zábavy. Trávíte denně mnoho času na sociálních sítích? Určete si přesný čas a snažte se ho dodržet.

2. Zábavná prokrastinace

Zábavný prokrastinátor by raději dělal cokoli kromě toho odkládaného úkolu. Koneckonců, je tolik jiných vzrušujících věcí, které byste mohli místo toho dělat, než se vrhat do nějakého nudného projektu?

 

Jak s tím bojovat?

Pokud neexistuje absolutně žádný způsob, jak začít s tímto obávaným úkolem, zkuste si naplánovat strukturovanou prokrastinaci. Vzdejte se svého zvyku odkládat a místo sledování videí koťat na YouTube, spusťte jinou položku ze svého seznamu úkolů, hned!

 

3. „Mám dost času“ prokrastinace

Pro mnoho lidí je obtížné zahájit projekt, když vědí, že konečný termín je daleko. Tento typ prokrastinace je jasně viditelný u studentů, kteří často začnou psát esej několik dní před termínem. Můžete mít také úkoly, které nemají termíny. Je pravděpodobné, že máte alespoň jednu položku, kterou jste odkládali týdny, ne-li měsíce. Je to něco, co chcete udělat, víte, že to z dlouhodobého hlediska zlepší váš život, ale stále to odkládáte.

 

Jak s tím bojovat?

Zkuste stanovit termíny a informujte o nich své přátele, rodinu a spolupracovníky. Tento veřejný závazek by vás měl udržovat na dobré cestě a měl by vás motivovat k dodržování těchto lhůt.

4. Perfekcionistická prokrastinace

Perfekcionisté vždy usilují o to nejlepší a neustále kritizují svou vlastní práci. Pro některé perfekcionisty může být strach z neúspěchu nebo práce na nízkém standardu tak svazující, že se jí raději nikdy nezačnou zabývat.

 

Jak s tím bojovat?

Zkuste se ohlédnout na posledních 5 dokončených úkolů. Byly všechny perfektní? Asi ne. Byly dostačující? Je pravděpodobné, že již pracujete na vysoké úrovni, takže se tím přestaňte trápit. Identifikace časů, kdy jste neudělali dokonalou práci, ale důsledky byly stejné, jako kdybyste to udělali, vám pomohou překonat vaši perfekcionistickou rutinu a přestat odkládat.

Copyright © 2019 Roman Machník, realitní makléř. Ochrana osobních údajů

Back to top