Považujete se za optimisty, pesimisty či realisty? Postoj k životu má vliv nejen na osobní život, ale i na ten pracovní. Podnikání není v České republice snadné a mnoho lidí, kteří se do podnikání pustí, je svým okolím nazýváno „naivními blázny“. Jenže právě ona naivita je často zaměňována za zdravý optimismus.
Známé rčení o poloprázdné/poloplné sklenici dokonale vystihuje rozdíl mezi optimistou a pesimistou a úspěšný podnikatel podobným způsobem vidí své podnikání. Co je pro někoho úspěchem, jinému nestačí a své další snažení vzdá.
Některé studie skutečně ukazují, že rysy osobnosti, jako je optimismus a pesimismus, mohou ovlivnit mnoho oblastí vašeho zdraví a pohody. Pozitivní myšlení, které obvykle přichází s optimismem, je klíčovou součástí efektivního zvládání stresu. A efektivní zvládání stresu je spojeno s mnoha přínosy pro zdraví. Pokud máte sklon být pesimističtí, nezoufejte - můžete se naučit dovednosti pozitivní myšlení.
Optimista je pro jiné lidi magnetem
Optimisté bývají zpravidla veselí a zábavní lidé, kteří jsou často vyhledáváni nejen ve společnosti, ale také v obchodní sféře.
Pozitivní myšlení neznamená, že držíte hlavu v písku a ignorujete méně příjemné životní i pracovní situace. Pozitivní myšlení znamená, že k nepříjemnosti přistupujete pozitivnějším a produktivnějším způsobem. Věříte tomu, že se stane to nejlepší, ne to nejhorší a to je často jedním z důvodů, proč optimista předběhne v povýšení člověka, který nevěří, že všechny své pracovní cíle splní. Obchodní partneři podvědomě raději jednají s člověkem, který působí dojmem, že sjednaný obchod bude bezpodmínečně úspěšný.