Koronavirus má výrazný vliv na realitní trh

Koronavirus má výrazný vliv na realitní trh

Koronavirus má výrazný vliv na realitní trh 1024 639 admin

Díky koronavirové krizi se život zastavil v mnoha odvětvích, továrny omezily svůj provoz, restaurace využívají výdejová okénka, mnoho lidí pracuje home office, protože kanceláře a úřady jsou zavřené nebo pracují v omezeném provozu. Mezi takové pracující patří, kromě jiných, realitní makléři, kteří nervózně očekávají, jak se bude trh z nemovistostmi nadále vyvíjet.

Lidé se bojí prodávat i nakupovat


Kromě realitních makléřů nervózně sledují trh s nemovitotmi lidé, kteří uvažují o prodeji či nákupu nemovitosti. Polovina realitních makléřů neprovádí prohlídky, prodávající i kupující čekají, jak se bude trh vyvíjet dál, trh s nemovistostmi doslova zamrzl.

 

Výrazný dopad na trh s nemovitostmi bude však pouze krátkodobý a výrazné snížení cen za nemovitosti odborníci neočekávají.

Nízký pokles cen se očekává jen na krátkou dobu

Michal Makoš, výkonný ředitel společnosti Reas, je přesvědčený, že po skončení koronavirové pandemie se vše vrátí zpět k normálu, jako tomu před vypuknutím koronavirové krize. Pokud dojde k poklesu cen nemovitostí, bude se to pravděpodobně týkat spíše rezidenčního bydlení a bydlení v žádanějších lokalitách, navzdory tomu nebude snížení cen podle něj přesahovat 10%.

 

Poradenská společnost Deloitte zveřejnila studii, kde uvedla, že pokles cen bude ještě nižší nebo vůbec žádný, ovšem ani navyšování cen nečeká v oblasti nájemných bytů. Stagnování trhu s nemovitostmi nějakou dobu potrvá v závislosti na délce ochranných opatření, jak se vše bude vyvíjet do budoucna můžem jen odhadovat. Propad cen však společnost Deloitte ani realitní makléři neočekávají, naopak očekávají po čase pomalý růst cen, především právě u rezidenčního bydlení.

Propad krátkodobých pronájmů

Platforma Airbnb, která umožňuje krátkodobé pronájmy bytů či jen pokojů, v mnoha ohledech konkurovala malým hotelům a penzionům. Ovšem koronavirové opatření snížilo počet zájemců o krátkodobé pronájmy o 95% (krátkodobé pronájmy využívají především turisté), což vedlo většinu majitelů nabídnout byty k dlouhodobému pronájmu. Lze tedy předpokládat, že po skončení krize, kdy se život vrátí opět k normálu, bude bytů sloužících ke krátkodobým pronájmům nedostatek.

Copyright © 2019 Roman Machník, realitní makléř. Ochrana osobních údajů

Back to top